74. výročie oslobodenia Bratislavy 4. apríla 2019


 

Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Bratislava,
primátor hlavného mesta SR Bratislavy
a
výbor našej základnej organizácie SZPB-BA12 v Záhorskej Bystrici

 

Vás srdečne pozývajú na

 

pietnu spomienku 74. výročia ukončenia bojov o hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislavu, ktorá sa koná vo štvrtok 4. apríla 2019 o 15:00 hod. pri pomníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave.

 

 

 

 

Pietnu spomienku otvorí príhovor prezidenta SR Andreja Kisku,
následuje príhovor primátora hlavného mesta SR Matúša Vallu.

Priame boje o mesto sa začali 2. apríla, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili jej pozemné sily do útoku. V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto. Ráno 4. apríla proti Nemcom zaútočila sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády. Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali len pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami.

V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné zvyšky bojových šarvátok definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách. Hlavné mesto Sovietskeho zväzu Moskva si podľa rozkazu č. 330 zo 4. apríla 1945 dvadsiatimi salvami z 220 diel pripomenulo víťazstvo v bojoch o Bratislavu a jej oslobodenie.

V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas nich zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody až také výrazné.

Čítajte viac: bratislava.sme.sk